מחשב במקום קייטנה: כך תבלו עם הילדים בבית

יום שני 28 ביוני 2010 09:01 מאת: שרית כהן שלו, עכבר העיר אונליין

לקראת החופש הגדול קבלו את המדריך המלא לאתרי אינטרנט לילדים


מחשב בגיל צעיר

פרסומת

הילדים של היום כבר מבינים במחשבים לפעמים יותר מההורים, כן כן, גם הקטנים בהם. ישנם המוני אתרי אינטרנט לילדים וכדי לעשות לכם ההורים קצת סדר קבלו עשרה אתרי אינטרנט מומלצים לילדים שתהנו מהם בכל ימי השנה וכמובן אפילו יותר, בימים הרגועים ונטולי פעילויות, קייטנות וטיולים בקיץ הקרוב.

פעילויות לילדים בחופש הגדול - המדריך המלא

יוטיוב גרסת הילדים


האתר קידאוס הוא מעין מיני יו-טיוב, אלא שבניגוד ליו-טיוב הוא מעניק סביבה בטוחה ומוגנת לילדים, ומבטיח להורים שהגולשים הצעירים לא יגיעו בטעות לסרטונים שאינם מתאימים לגילם. ההיצע גדול ומגוון – החל בקליפים לשירים, דרך טריילרים וקטעים מסרטים וסדרות ילדים, וכלה בז'אנר הפופולרי של סרטוני חיות משונים ומשעשעים. העיצוב מתוק ונעים מאוד לעין, נקי ולא עמוס, והקטגוריזציה ברורה ומאפשרת לילדים ניווט עצמאי על פי התמונות למרות שהאתר באנגלית. יש גם קטגוריה של המלצת היום, קטגוריה של ערוצים שסדר הסרטונים בה והמבחר שלהם משתנה לפי קבוצת הגיל, וגם רשימת עשרת הסרטונים הפופולריים ביותר.

למי מתאים: האתר מוגדר לבני 0-10, כשניתן לנווט בהתאם לקבוצות הגיל:
0-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10.

שם האתר: קידאוס - סרטוני וידאו לילדים
כתובת האתר: www.kideos.com

ניק ג'וניור


האתר של ערוץ הטלוויזיה ניק ג'וניור, הוא גן עדן לילדי גן ומציע: משחקים, עבודות יצירה אונליין, סרטונים והרפתקאות מצוירות. העובדה שמדובר באתר באנגלית לא אמורה להפריע לאף עולל, מכיוון שהממשק מאויר וידידותי להפליא. בתפריט העליון אפשר לנווט לפי אופי הפעילות הרצויה, ומתחתיו יש סרגל של תמונות, כאשר לחיצה על תמונה של הדמות האהובה מובילה לעמוד שלה, שם ניתן לשחק במשחקים התואמים ולצפות בסרטונים של הסדרה. מי במבחר: דורה, דייגו, באו באו באבי, פינקי דינקי דו, יו גאבה גאבה, וונדרפטס, ביל הקטן, הרמזים של בלו, מגי והמפלץ, חבורת החצר ועוד רבים וטובים. מגוון המשחקים ועבודות היצירה עצום, והכל באיכות גרפית ותוכנית מעולה. ילדים ערניים במיוחד יוכלו גם לקלוט כמה מילים באנגלית על הדרך. בחלק מהמשחקים, אלה המערבים בניית דמויות או הלבשת דמויות, ניתן להדפיס את התוצר ולשמור למזכרת.

למי מתאים: 4-6, אבל גם בני 3 ששולטים בעכבר יוכלו ליהנות מאוד. ילדים גדולים יותר יכולים לנסות את הכתובת www.nick.com, שם מוצעים תכנים לבוגרים יותר, עם דמויות מסדרות כמו בוב ספוג, אווטאר, הפינגווינים ממדגסקר ועוד.

שם האתר: ניק ג'וניור קידס
כתובת האתר: www.nickjr.com/kids

אתר גיבורי העל


אתר זה יעניק לילדים חובבי גיבורי-על הרבה שעות של עניין והנאה, ולכם ההורים טיפ טיפונת הקלה בייסורי המצפון. בניגוד לאתרים הדורשים מהילדים צפייה פאסיבית, או שואבים אותם למשחקי מלחמה שתוכננו עבורם, כאן הילד נדרש לקחת חלק פעיל, ובעצם לבנות לעצמו משחק פעולה והרפתקאות כיד הדמיון הטובה עליו. שלוש מכונות משחק כאלה נמצאות כאן: של באטמן, של בן 10 ושל "מלחמת הכוכבים", ובכל אחת מהן יכול הילד לתכנן משחק מא' עד ת', כולל בחירת רקע, בניית המסלול, בחירת דמות גיבור, בחירת מטרה, הוספת אייטמים שהגיבור צריך לאסוף בדרך, הוספת אויבים ועוד. בסופו של דבר מתקבל משחק פעולה מהסוג הלא כל כך חביב על מחנכים והורים, אבל הנחמה היא שבדרך הילד מפעיל את הדמיון, מחזק קשר יד-עין, משפר אולי את הראייה הגרפית-עיצובית שלו, ובעיקר מגיע לתוצר מעשה ידיו שהוא גאה בו ומתחבר אליו. בתום הבנייה צריך להעביר את המשחק "מבחן הרצה", כדי לראות שהוא בנוי נכון, ואם הוא מאושר, מפרסמים אותו בדף המשחקים, להנאת שאר הגולשים באתר שגם יכולים לדרג אותו.  

למי מתאים: 6-10, ואולי גם לבני 5 שכבר מדברים גיבורית שוטפת.

שם האתר: בונה המשחקים של קארטון נטוורק
כתובת האתר: www.cartoonnetwork.com/games/gamecreators

פלא של אתר


דמות מצוירת חמודה ששמה פלא מדריכה את הגולשים הצעירים בעולם צבעוני ומלא תוכן, מידע והפעלות נחמדות. בכניסה לאתר מופיע פלא, שמסביר בכמה מילים על הפונקציות השונות, ומכאן והלאה יכול הגולש לבחור אם לנווט באתר בעצמו, או להתלוות לפלא לטיול מודרך באתר. עולמות התוכן מחולקים ל"פנים" ו"חוץ", כשהילד יכול לעבור ביניהם בלחיצה על כלב (בית) או תוכי (חוץ). בכל עולם יגלה הילד דברים מעניינים הרלוונטיים לתחום התוכן. הסרטונים מדובבים ובנויים מהסבר קצר, אחריו פעילות נחמדה ואז סיום ומעבר לסרטון הבא. האוריינטציה של התכנים היא מדע וטבע: כיצד יורד גשם, כיצד העכביש טווה את הקורים, איך אנו מרגישים טעמים, מדוע יש לנו חום וכדומה. המגוון מצומצם – שבעה סרטונים בלבד, אבל מספיק בהחלט לקהל היעד, הצעיר יחסית, ותואם את טווח הקשב שלו. הטיפול בתכנים מעניין והם מוגשים בצורה בהירה ותואמת גיל, אבל חלק מהפעילויות לא תואמות את רמת הילדים שיימשכו לאתר (למשל, משחק מנקודה לנקודה המערב מספרים עד 13).

למי מתאים: 3-4, ויכול לעניין גם בני חמש עם תהיות על עולם הטבע והמדע, ואולי גם בני פחות משלוש בתנאי שרכשו שליטה בעכבר, או שההורים מלווים אותם.

שם האתר: פלא
כתובת האתר:  www.wonder.co.il

  פעילות משותפת להורים ולילדים יחד

יעוץ אישי לילדים


קידס הוא אתר עשיר מאוד בתוכן מקורי - חלקו הגדול בכיכובם של הקידימונים, חבורת יצורים מונפשים ועגלגלים שמציגים מגוון סיטואציות מחיי היומיום של הילד בסרטונים קצרים. האתר מציע די הרבה הפעלות  - מדורי שאלות ותשובות שבהם הגולשים אמורים להגיב לשואלים, תרגולים בחשבון, מדור המלצות על ספרי ילדים, נגינה על סינתיסייזר ואורגן וירטואלי, דפי צביעה, תוכנה אוטומטית לכתיבת סיפורים ועוד. הגרפיקה נופלת ברמתה מזו של האתרים הקודמים, אבל עדיין חביבה למדי, והניווט קל ונעים. קיים קצת פער בין האופי המעט ילדותי של האתר ברמת הסרטונים וההפעלות, לבין מדורים כמו "בנים ובנות" ו"עצה אישית" שמתאימים יותר לתחילת גיל ההתבגרות. אבל בסה"כ מדובר באתר חיובי ונעים, עם אג'נדה חינוכית, שילדים יכולים ליהנות בו מאוד וגם לייצר אינטראקציה עם בני גילם.

למי מתאים: 8-10 ברמת התכנים וההפעלות, 10-14 ברמת מדורי העצות.

שם האתר: קידס  – האתר לילדים שאוהבים לכייף
כתובת האתר: www.kids.co.il

דף הבית הראשון


במקור נולד האתר הזה כיוזמה של אמא שרצתה לבנות סביבת גלישה ידידותית ובטוחה עבור ילדתה בת השלוש. ההצלחה הגדולה הובילה להתפתחות ניכרת ולבסוף אף לרכישת חלק מהאתר על ידי גורמים מסחריים. כיום מדובר באתר עשיר מאוד בתכנים, קישורים ופעילויות, לטווח די רחב של גילאים. משחקים, דפי יצירה, אזור לבנות, אזור לבנים, אזור לקטנטנים שמכיל קישורים למשחקים שאפשר לתפעל בלי עזרת עכבר ועוד. הניווט נעים וקל, בזכות הלינקים המאוירים, והעיצוב מתוק ואסתטי. בניגוד לאתרים כמו פלא וקידס, כאן אין כמעט תוכן עצמאי וזה למעשה פורטל שמעביר את הילד לקישורים חיצוניים, חלקם מסחריים ושיווקיים באופיים ("דן חסכן" של בנק הפועלים, "מעריב לילדים" ועוד) ורבים מהם באנגלית. יש גם קישור לגרסה בוגרת יותר של האתר, ופונקציה חביבה של בניית אתר פרטי בחינם. השפע מסחרר, אבל המחיר הוא חשיפה ללא מעט פרסומות.

למי מתאים: 2-8 בדף הבית הראשון שלי, 6-12 בגרסה הבוגרת: http://www.myfirsthomepage.co.il/mfhp/

שם האתר: דף הבית הראשון שלי
כתובת האתר: www.myfirsthomepage.co.il

משחקי ילדים


היתרון של האתר הזה הוא שלמרות שמו, הוא מציע הרבה יותר ממשחקים לילדים. ילדי הגן והכיתות הראשונות של ביה"ס היסודי אכן ייהנו בעיקר מהמשחקים שלו, שחלקם פותחו על ידי צוות האתר ומהווים אלטרנטיבה נחמדה לכל המשחקים המוכרים ברשת, אבל דווקא פעוטות וקטנטנים יכולים להפיק ממנו הנאה מרובה, שכן האתר מציע סדרת סיפורים מונפשים - רובם של סופרת הילדים הנפלאה מיריק שניר; "גן חיות וירטואלי", שהוא למעשה אוסף של סרטונים על בעלי חיים; וגם מגוון של דפי צביעה שניתן להדפיס עבורם. בנוסף, יש כאן מדור מתכונים לילדים, שיכול להוציא את הילדים בכל הגילים מהמחשב אל המטבח, ולספק להם ולכם זמן איכות משותף שבסופו נפתרה גם סוגיית ארוחת הצהריים.

למי מתאים: 2-8

שם האתר: משחק ילדים
כתובת האתר: www.kidsgame.co.il

אתגרים אינטלקטואליים לילדים


אם נתקלתם בעבר באחת הלומדות מבית "קומפדיה", אז יש לכם כבר איזשהו מושג על האתר הזה, שהחברה השיקה כעולם וירטואלי המורכב מכל המשחקים והלומדות שלה. זהו אתר בתשלום - 29.90 שקל לחודש או 299 שקל לשנה – אבל התמורה לאגרה היא שעות של עניין ואתגרים אינטלקטואליים לילד, בסביבה בטוחה ועם תכנים ברמה משובחת. האנימציה, הגרפיקה, המגוון והחידושים התדירים באתר מבטיחים שהילדים יישאבו לעולם הפלאי של פלא-לנד, וההורים יהיו סמוכים ובטוחים שהילד גם נהנה וגם לומד. באתר מאות משחקים, סרטים וסיפורים ברמות קושי שונות ובמגוון נושאים - כישורי חשיבה, שפה, אנגלית, חשבון וגם כישורי חיים. באתר גם מערכת התאמת תכנים שבונה חוויית משחק ולמידה מותאמת אישית לכל ילד על פי גילו, יכולותיו ורצונותיו, עוקבת אחר פעילותו ומתאימה את סוג התכנים ורמתם. אם זה ממש חשוב לכם, תוכלו לקבל גם דוחות על פעילותו של הילד ולראות כיצד הוא מתקדם בתחומים שונים, מה מושך אותו והיכן הוא מתקשה. ואם אתם מוטרדים מסוגיית התשלום, נזכיר לכם שבתקופת החופש הגדול 29.90 שקל זה בערך שליש ממה שאתם מוציאים ביום אחד, במקרה הטוב. כמו כן ההכנסות מהאתר הן קודש לעמותת "הרוח הישראלית" המטפלת בילדים בסיכון.

למי מתאים: 4-8

שם האתר: פלא-לנד
כתובת האתר: www.peleland.co.il

ספרות ילדים


אתר שהוא חגיגה לאוהבי ספרים וספרות בני כל הגילים. דףדף הוקם ב-2001 על ידי סופרת הילדים נירה הראל, שגם עורכת אותו בפועל עד היום, והמאייר הוותיק והנפלא דני קרמן. המטרה המוצהרת שלו היא עידוד קריאת ספרים לילדים ולנוער, והוא עושה זאת באופן מושלם. האתר נחלק לכמה קטגוריות: ספרים, סופרים, מאיירים, פנאי ועניין, כשכל אחת מהן מציעה חוויה שונה הקשורה לעולם הספר. בלחיצה על ספר בקטגוריית הספרים, למשל, ימצאו הגולשים תקציר של הספר, קטע קצר ממנו, לינק לדף של הסופר,  וגם הזמנה לפעילות קצרה או כמה פעילויות הקשורות בספר: חידונים, דפי יצירה, טריוויה על הספר ועוד. בקטגוריית המאיירים יש ביוגרפיה של כל מאייר וכן קישור לתערוכה וירטואלית של איוריו. חלק מהביוגרפיות כתובות בגוף ראשון, דבר שעוזר לילדים להתחבר לאדם שמאחורי האמן.

האתר נמצא בבעלות משותפת של חברת זברה הפקות בע"מ ו מרכז ההדרכה לספריות בישראל, בתמיכת משרד התרבות והספורט, וכיאה לזו הוא ערוך, כתוב ומאויר ברמה גבוהה מאוד. בין חברי המערכת ניתן למצוא כמה מטובי המומחים בתחום – העורך והסופר יחיעם פדן, הסופרת שהם סמית והאחראית על תוכניות ילדים במט"ח נירה לוין, שגם כותבת את ביקורות הספרים במדור "עניין".
 
למי מתאים: הפעם נביא לכם את הצהרת צוות האתר כלשונה – "האתר מיועד לגולשים בכל גיל, החל בילדים צעירים וכלה במבוגרים, יש בו קטעי קריאה והפעלות בדרגות קושי שונות,  ללא סיווג גילי, כדי שילדים בעלי יכולות מגוונות יוכלו למצוא בו עניין. כמו כן מיועד האתר להעשרת מבוגרים המתעניינים בספרות ילדים ולשמש אמצעי עזר למתווכי תרבות  לילדים, מורים, הורים ואחרים". במילים אחרות: 2-7 בליווי הורים, ויש סיכוי טוב שתרצו להמשיך ללוות אותם גם אחרי שהם כבר קוראים בעצמם.

שם האתר: דף דף
כתובת האתר:  www.dafdaf.co.il

דפי עבודה מקוונים


בניגוד לאתרים הקודמים, באתר הזה יש לא מעט תעסוקה גם להורים. זהו מאגר עשיר ומגוון של דפי עבודה לילדים בבי"ס יסודי, מחולק על פי כיתות – החל בהכנה לכיתה א' וכלה בשכבת ז'-ח'. חלק ניכר מהדפים הוא במקצועות עברית וחשבון, אבל יש גם באנגלית ובהנדסה. יש מעט דפי עבודה שניתן למלא אונליין, ולקבל עליהם גם משוב וציון, אבל את הרוב צריך פשוט להדפיס, להגיש לילד אחר כבוד ואז לחבוש את כובע הגננת/מורה/שוטר, לפי התכשיט שבו התברכתם. קשה להאמין שזה יהיה האתר הראשון שאליו תפנו את הילדים, אבל אין ספק שלקראת סוף החופש, אחרי שהמוח כבר במצב צבירה עיסתי, כדאי לבקר פה ולהעיר את הנוירונים משנת הקיץ שלהם לקראת פתיחת שנת הלימודים.

למי מתאים: 6-14, ממוין לפי גילאים

שם האתר: דפי עבודה לילדים בבית ספר יסודי
כתובת האתר: http://dnet.no-ip.biz/education/exercise.htm


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(4 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5