כחול לבן: טיולים ביום העצמאות

יום רביעי 22 באפריל 2015 08:00 מאת: שלי פלדמן, עכבר העיר

איך מכירים את הארץ הכי טוב? יוצאים לטייל, והפעם, לכבוד חגיגות ה-67 למדינה, אתם מוזמנים לבחור במסע בעקבות מעפילים, הרצאות על מייסדי המדינה ועוד


יום עצמאות בטבע

(צילום: dreamstime)

פרסומת

אפשר לעשות על האש (מה זה אפשר? חובה, ואתם מוזמנים ללחוץ כאן ולקבל מקומות שווים לעשות בהם על האש), אפשר לקחת את כל המשפחה למקומות מיוחדים עם ערך היסטורי ולהרביץ בילדים קצת ציונות, אבל לכבוד חגיגות ה-67 לישראל ויום העצמאות שמגיע איתן, אפשר, מומלץ ואף רצוי לצאת לטייל, כי רק כך תכירו מקרוב את הארץ, שתיכף מגיעה לגיל הפנסיה אבל לא מתכוונת להפסיק לעבוד אף פעם.

» יום העצמאות 2015 - לכל הפרטים
» יום העצמאות במוזיאונים
» מה עושים עם הילדים ביום העצמאות


שביל השיירהביום העצמאות ה-67 למדינת ישראל, כולם מוזמנים להצטרף לטיול משפחות בשביל השיירה, היורד משולי כברי אל חניון שיירת יחיעם. המשתתפים יפגשו בתחילת המסלול עם בני שנת השירות של קק"ל, ולאורך המסלול יפעלו תחנות הדרכה חווייתיות. בסיום ישובו כולם באוטובוס אל המכוניות. משך האירוע כשלוש שעות.

איפה: ליד קיבוץ כברי.
מתי: בשעה 10:00.
כמה: ללא תשלום. מותנה בהרשמה מראש.
לפרטים והרשמה: "קו ליער", 1-800-350-550.

אתר הסליק - "לא מדברים על זה"

מלון כפר גלעדי מציע בעצמאות סיורים ללא תשלום לאתר הסליקים, המיועדים לכל המשפחה, אותם חפרו חמישה מחברי הקיבוץ (ביניהם מניה ויצחק שוחט) במשך שנה תמימה ובחשאיות כמעט מוחלטת. עומקו של הסליק כחמישה מטרים והוא כולל חדר קטן. בנוסף נחפר במקום מסדרון מילוט באורך 20 מטר. מעט החברים שידעו על הסוד נצרו אותו עד שנת 1983, אז חשף במקרה נחום הורוביץ, מוותיקי הישוב, את הסליק מ-1922 ובו מאות רימונים, כדורים ומכונות ירייה. החשאיות אותה ינקו חברי הקיבוץ בחלב אמם, גרמה לו ולשאר יודעי הסוד להסתיר את קיומו של הסליק במשך עשרות שנים. פתח הכניסה הוסווה על ידי מבנה דמוי מקלט ואיש לא ידע ולא חשד שמשהו מתחולל מתחת לפני השטח. רק כשתכננו לבנות בתים חדשים מעל לאזור הסליק, התגלה הסוד הגדול ובעקבות הגילוי החלו חברים נוספים לשחרר מידע.

איפה: מלון כפר גלעדי.
מתי: בין 9:00-15:00, בכל שעה עגולה.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים נוספים והזמנות: 052-2512915 / torasr@gmail.com


בכל שעה יוצאים לדרך. סיורי סליקים בכפר גלעדי (צילום: מלון כפר גלעדי)


בית השומר המשופץ


מלון כפר גלעדי מציע סיורים בחינם למוזיאון "בית השומר" שהוקם על ידי אנשי "השומר" כדי להנציח את מורשתו של הארגון. במוזיאון מוצגים פסלי ברונזה של הפסלת בתיה לישנסקי, סרטים קצרים המתארים את חוויותיו של איש "השומר" דרך מכתבים למשפחתו, תמונות של צלמי התקופה לאו קהאן ואברהם סוסקין, מוצגים אותנטיים של פריטי לבוש, כלי נשק, כלים חקלאיים ועוד. לסיום יוקרן סרט המתאר את פעילות הארגון מפירוקו ועד למאורעות תרפ"ט כפי שסופר על ידי צאצאי אנשי "השומר". תצוגות המולטימדיה שבמקום מספרות על התפקידים שמילאו המייסדים, לא רק בתחום הביטחון אלא גם בהקמת יישובים חדשים ובהתווית דרך חיים חדשה. בין האוצרות במקום: הדגל המקורי של הארגון ונשקו האישי של יוסף טרומפלדור.

איפה: מוזיאון בית השומר.
מתי: בין 8:00-16:00.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים נוספים והזמנות: 052-2512915 / torasr@gmail.com

סיור בעקבות אניית מעפילים


ב-22 בנובמבר 1945 עגנה אניית המעפילים "ברל כצנלסון" בחוף שבין סידנא עלי לשפיים. ביום העצמאות נקיים בגן לאומי אפולוניה סיור המספר את סיפורה של האנייה ואת סיפורה של ההעפלה הבלתי לגאלית לארץ ישראל בתקופת המנדט.

איפה: גן לאומי אפולוניה.
מתי: בשעה 11:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639*


סיפורה של העפלה. גן לאומי אפולוניה (צילום: חגי יוחנן)
 
סיסים בשמי העיר

סיסי החומות הם הציפורים המרתקות ביותר בטבע. הצעירים שהמריאו לראשונה יבלו 3-4 שנים רצופות בטיסה עד שיגיעו לבגרות מינית וינסו לחפש לעצמם קן ולהתרבות. למעלה מתשעה חודשים הם יבלו בשמי דרום אפריקה באוויר בלבד ולא ינחתו כלל. לאחר מכן הם יחלו לנדוד צפונה לקראת האביב בכדי לקנן, כשהם מקננים בעליות גג ותריסים ישנים גם בלב העיר הגדולה. הצטרפו לטיול רגלי בהדרכת "איש הסיסים" אמנון האן - מרכז הצפרות הישראלי.

איפה: תל אביב.
מתי: יום חמישי, ה-23 באפריל.
כמה: אורח - 67 שקלים, חבר - 46 שקלים.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

עצמאות למלך הורדוס


סיור במקום שבו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו. תצפית נוף מרהיבה, ביקור בארמון מבוצר, ירידה למאגרי המים והתרשמות משרידי קבר הורדוס. בואו לגלות מה צופן בחובו ההר.

איפה: גן לאומי הרודיון.
מתי: בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639* 


פיסת היסטוריה יוונית. ההרודיון (צילום: dreamstime)
 
בשביל תש"ח

לכבוד החג יתקיים טיול משפחות בשביל תש"ח, אותו פרצה קק"ל, היורד משולי הישוב הר אדר אל בית הקברות הצבאי של קרית ענבים. המטיילים יגיעו לתחילת המסלול באוטובוס, שם יפגשו את בני שנת השרות של קק"ל. לאורך המסלול יפעלו תחנות הדרכה חוויתיות. משך האירוע כשלוש שעות.

איפה: ליד הר אדר.
מתי: בשעה 10:00.
כמה: ללא תשלום. מותנה בהרשמה מראש.
לפרטים והרשמה: "קו ליער", 1-800-350-550.

ברכות לבריכות

סיור בשמורה החבויה בין מעיינות וצמחייה עשירה, במהלכו נשמע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות לשכשוך במים.

איפה:  שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639* 


פיקניק ובריכות חבויות. עיינות צוקים (צילום: דורון ניסים)
 
מטיילים על תוואי שביל ישראל

חוגגים את יום העצמאות בטיול משפחתי ברכס שיירות שבהרי ירושלים, עם טיול בין צמחיית חורש ירוקה וסיפורים על ירושלים הנצורה, על המשוריינים ועל דרך בורמה שהביאה לפריצת הדרך. הסיור כולל ביקור במבצר הקסטל, סיבוב בתעלות הירי ובבונקרים ותצפית אל עבר ירושלים הבירה. בהדרכת בית ספר שדה עפרה. כולל כניסה לאתר הקסטל.

איפה: רכס שיירות.
מתי: יום חמישי, ה-23 באפריל.
כמה: חבר מבוגר - 56 שקלים, חבר ילד - 45 שקלים.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

שומר הדרך לירושלים


בהר שכיבושו היווה את אחת מנקודות התפנית של מלחמת העצמאות ובו נוצקה מורשתו של צה"ל "הטוראים נסוגים, המפקדים מחפים", יתקיימו נקודות הדרכה של רשות הטבע והגנים ויוקרן סרט דוקומנטרי המתאר את הרקע לקרבות.

איפה: גן לאומי קסטל.
מתי: בשעות 14:00-10:00 (סיורים ייצאו כל שעה עגולה).
כמה: הכניסה והסיורים ללא תשלום.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639*


כובשים שוב את ההר. גן לאומי קסטל (צילום: דורון ניסים)

חלוציות ישנה חדשה

טיול בעקבות החלוצים של אז ושל היום מאדמות דנגור, שם ישב קיבוץ נירים במלחמת העצמאות. המסלול יעבור דרך אנדרטת עוצבת הפלדה שהוקמה בשנית לזכרם של הלוחמים במערכות סיני, ומשם ימשיך אל ישובי חלוצית, שהולכים וצומחים ממש בימים אלה מתוך החולות ומהווים בית חדש למפוני גוש קטיף.

איפה: הנגב המערבי.
מתי: בשעה 10:00.
כמה: 20 שקלים למשתתף, 10 שקלים למנוי אי ירוק.
הרשמה מראש: "קו ליער", 1-800-350-550.


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(11 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5