מוסדות תרבות מזרחיים מקופחים באופן שיטתי

יום שלישי 13 באוקטובר 2009 02:00 מאת: תהל פרוש

רוב התקציבים הולכים לתרבות אירופוצנטרית-מערבית-אשכנזית ומעט מגיעים לתרבות שמגיעה מהמזרח, עוד פחות מכך לתרבות אתיופית וכמובן לתרבות ערבית


לבנת

תצלום: טס שפלן / ג'יני

פרסומת

דו"ח שיזמה התנועה הפמיניסטית-מזרחית "אחותי" מצביע על חלוקת תקציב לא שוויונית למוסדות תרבות בעלי אוריינטציה מזרחית. הדו"ח יוצג בכנס שיתקיים בשבוע הבא בסינמטק תל אביב (יום ראשון ב-16:00) ויעסוק בתרבות ואמנות המזרח. בכנס ישתתפו התנועה, שלטענותיה בנושא הצטרפו ארגונים חברתיים רבים ובהם הקשת הדמוקרטית המזרחית וקואליציית נשים לשלום. לדברי מנכ"ל תנועת אחותי, שולה קשת, "לפי הנתונים שבדקנו, רוב התקציבים הולכים לתרבות אירופוצנטרית-מערבית-אשכנזית ומעט מגיעים לתרבות שמגיעה מהמזרח, עוד פחות מכך לתרבות אתיופית וכמובן לתרבות ערבית. בדו"ח נבדקו לאן מגיעים המשאבים ולאן לא; מהם הקריטריונים שלפיהם מחולקים התקציבים; ולבסוף, מי מאייש את הוועדות שמקבלות את ההחלטות".

שירה אוחיון, אשת חינוך פמיניסטית מזרחית, האחראית על כתיבת הדו"ח, אמרה כי הנתון הבולט בו הוא חוסר הייצוג של אתיופים בוועדות מינהל תרבות. "יש להם אפס אחוז ייצוג", אמרה. גם הייצוג של מזרחים בוועדות לוקה לדבריה, ומשום כך אין הזרמת תקציבים לתכנים שאינם אירופוצנטריים. לדבריה, גם בחלוקת התקציבים במוזיקה, מועבר 99% מהכסף לתזמורות מערביות קלאסיות. אוחיון מזכירה את תרבות הפיוט שהולכת ונכחדת ואת להקת ענבל הוותיקה, שלדבריה לא מוגדרת מבחינת מינהל התרבות כלהקת מחול.

אוחיון מציעה להקים ועדה בשיתוף הארגונים החתומים, שתבחן קריטריונים ותיצור קריטריונים שיאפשרו גם לתרבויות אחרות להיכנס פנימה. "חוץ מזה יש לקבוע מכסות לוועדות ייצוג הולם", אמרה.

לדברי קשת, הדו"ח הוגש לשרת התרבות לימור לבנת ובקרוב ייפגשו אתה כדי לדון בו. ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "הדו"ח נלמד במשרד בימים אלה. שרת התרבות והספורט רואה חשיבות גדולה בהכרת תרבות ומורשת המזרח".


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(3 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5