בואי כלה - שמלות כלה רוקמות סיפור יהודי

ז'אנר: עיצוב

תאריך פתיחה: 18 ספטמבר 2013

תאריך סגירה: 28 פברואר 2014

שם המקום: בית התפוצות

כתובת: קמפוס אוניברסיטת תל אביב, הכניסה משער 2 (שער מתתיה) רמת אביב, תל אביב

טלפון: 03-7457808


בואי כלה - שמלות כלה רוקמות סיפור יהודי - תקציר

פרויקט ייחודי שהתגבש ביוזמת בית התפוצות בישראל בשיתוף המחלקה לעיצוב אופנה בבית הספר "שנקר" - עיצוב שמלות כלה מעוטרות ברקמות יד בהשראת התכנים של בית התפוצות, מוזיאון העם היהודי.

קורס שמלות הכלה שבו השתתפו הסטודנטים, הוקדש לעיצוב שמלות כלה בהשראת קהילות יהודיות ברחבי העולם. הסטודנטים סיירו בתצוגת הקבע של בית התפוצות ולאחר מכן התבקשו לבחור קהילה ולהציג בעקבותיה את הנרטיב האישי שלהם.

המוצגים בבית התפוצות ואלה הכלולים באוספי המוזיאון, היוו השראה לעיצובים הייחודיים של שמלות הכלה המבטאים שלל סגנונות ומסורות של קהילות יהודיות שונות, בין היתר, תימן, עיראק, טורקיה, סלוניקי, ספרד, פולין, גרמניה, מרוקו ואלג'יר. עם הדימויים החזותיים שהשפיעו על הסטודנטים נמנים דגמים של בתי כנסת, תשמישי מצווה וקדושה, כתובות, כלי מוזיקה, רקמות יהודיות כרקמה תימנית ורקמת שפאניער (רקמה שהייתה ידועה בגליציה), ארגז נדוניה ותצלומים מאלבומי משפחה. סטודנטים אחדים נעזרו בעיצוב השמלות בהשראת פולקלור ומיסטיקה יהודיים, לדוגמא -  מיתוס "הדיבוק". בשמלות שעוצבו ניכרת חשיבה על גזרות חדשניות ומקוריות עם טכניקות מלאכת מחשבת בחומרים מסורתיים ורקמות בעבודת יד.

בתערוכה 13 שמלות כלה ובגד חתן אחד שעיצבו 14 סטודנטים בוגרי השנה השלישית במגמת אופנה לשנת תשע"ג. התערוכה כוללת גם את סיפורי התחקיר כפי שהם משתקפים בספרי הסקיצות שהיוו השראה לעיצוב השמלות.

#alt
עבודה של מור כפיר, מתוך תערוכת "בואי כלה" (צילום: סשה פליט)תגיות: בית התפוצות
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(0 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המקום

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5